#1: meksicka kuhinja Autor: coccinella, Lokacija: NSPoslato: Pet Maj 18, 2007 6:46 pm ---- TORTILJE
• 600 gr mekog brašna
• 2 kesice praška za pecivo
• soli po ukusu
• 1 šolja tople vode
Umesite testo od svih sastojaka i mesite ga toliko dugo da dok ne dobijete glatku masu. Nju potom podelite na dvanest podjednakih lopti. Testo prekrijte i ostavite ga 15 minuta da se odmara. Posle loptice dlanom rastanjite u okruglu, pla centimetara debelu tortilju. Da biste dobili okrugao oblik tanjte testo od sredine prema krajevima. IzmeÄ‘u tortilja stavite celofan, a na kraju ih pritisnite Å¡erpom u koju ste sipali vodu, neka odstoje tako 15 minuta. (U principu se koristi presa, ali nemoguće je da će se presa naći u naÅ¡im domaćinstvima). Tortilje pecite na tiganju ili na roÅ¡tilju, na umerenoj tempereturi, sa obe strane dok ne dobiju smeÄ‘e pege, peÄene slažite ih jednu na drugu. Ako se prilikom peÄenja pojave mehurići na tortiljama, lagano ih probuÅ¡ite. Gotove tortilje se uglavnom služe tople, a ako gosti joÅ¡ nisu stigli zamotajte ih u krpu i držite u mlakoj pećnici.
#2: Re: meksicka kuhinja Autor: coccinella, Lokacija: NSPoslato: Pet Maj 18, 2007 6:47 pm ---- MeksiÄka kuhinja
TORTILJE SA NADEVOM OD SIRA I PAPRIKE
• 24 tortilje
• 2 kašike ulja
• 2 glavice sitno seckanog crnog luka
• 6 zelenih paprika
• malo soli
• 150 gr kuvanog mleka
• 250 gr rendanog kaÄkavalje
Prpriku ispecite, i oljuÅ¡tite je od kožure, i od semena. Luk dinstajte na ulju dok ne porumeni. Dodajte seckanu peÄenu pariku i pržite zajedno 10 minuta. Sipajte zagrejano mleko i lagano meÅ¡ajte na vatri dok se masa ne zgusne. Sklonite sa vatre i ostavite dva minuta da se hladi i onda umeÅ¡ajte rendani kaÄkavalj. Služi se toplo a komadići dobro peÄene tortilje se umaÄu u ovu masu.
#3: Re: meksicka kuhinja Autor: coccinella, Lokacija: NSPoslato: Pet Maj 18, 2007 6:47 pm ---- TORTILJE SA NADEVOM OD MESA - PANUĆOS
• 24 tortilje
• malo ulja
• 250 gr mlevenog mesa
• 3 Äena belog luka
• 3 kaÅ¡iÄice aleve paprike (po ukusu može biti i ljuta)
• kaÅ¡oÄica soli
• crni ili zeleni biber
• origano
• peršun
• 2 supene kašike vinskog sirćeta
• 2 šolje vode
Iseckajte i propržite beli luk, dodajte meso ipržite sve na laganoj vatri desetak minuta dok meso ne porumeni. Dodajte alevu papriku, so, biber, origano i sirće. Dobro promešajte, nalijte vodom i kuvajte dok voda ne ispari. Na kraju dodajte sitno naseckan peršun. Ovako spremljenim nadevom punite tortilje i uvijajte ih u rolnice.
#4: Re: meksicka kuhinja Autor: coccinella, Lokacija: NSPoslato: Pet Maj 18, 2007 6:48 pm ---- PREDJELO OD PASULJA
• 1/2 gk dobro skuvanog belog pasulja
• 200 gr rendanog sira koji se dobro topi
• 50 gr sutno seckanog luka
• 2 Äena belog luka
• malo soli
Pasulj dobro skuvajte, procedite i ispasirajte, tako da dobijete pire. Pire spustite u iseckani i propržen beli i crni luk. U toplu masu umešajte sir.
#5: Re: meksicka kuhinja Autor: coccinella, Lokacija: NSPoslato: Pet Maj 18, 2007 6:48 pm ---- PLAVI PATLIDŽAN NA AKAPULKO NAČIN
• patlidžan
• 1/2 šolje prezle
• 1/2 šolje struganog parmezana
• 200 gr peÄurki
• 100 gr paradajz pirea
• biber i so po ukusu
Plavi patlidžan kuvajte u slanoj kipućoj vodi 10 minuta. Ocedite i ohladite toliko da može da se drzi u ruci pa ga tada ogulite i isecite na sitne kocke. PomeÅ¡ajte pripremljene prezle i parmezan. U Å¡iroku plitku posudu podmazanu buterom sipajte polovinu patlidžana i 200 gr na listiće iseckanih peÄurki, prelijte sa 100 gr paradajz pirea i polovinom mase od prezli i parmezana. Dodajte sad preostali patlidžan i zavrÅ¡ite slaganje sa prezlama. Pecite 15 minuta u rerni zagrejanoj na 200 stepeni. Vruće pobiberite.
Na plažama Akapulka ovo jelo se služi kao hladno predjelo.
#6: Re: meksicka kuhinja Autor: coccinella, Lokacija: NSPoslato: Pet Maj 18, 2007 6:50 pm ---- SALATA OD MESA U MARINATU
• 200 g kuvanog mesa (junećeg, pilećeg ili ćurećeg)
• 1 veća glavica crnog luka
• 1 vezica celera
• 1/2 šolje maslinovog ulja
• 1 kafena šoljica vinskog sirćeta
• 1 kaÅ¡iÄica origana
• 20 gr senfa
• nekoliko listova zelene salate
• malo soli
Luk isecite na tanke režnjeve, a meso na kockice, pa ih izmeÅ¡ajte u veÄoj Äiniji. Dodajte sitno naseckan celer i origano. U manjoj Äiniji izmeÅ¡ajte ulje, sirće, so i senf i ovom masom prelijte meso i luk. Ostavite na hladnom da odstoji dva sata. Pred služenje, na tanjir stavite listove zelene salate, pa na njih izruÄite salatu. Možete ukrasiti i nekim kolutom paradajza i maslinama.
#7: Re: meksicka kuhinja Autor: coccinella, Lokacija: NSPoslato: Pet Maj 18, 2007 6:50 pm ---- SEVIĆE DE AKAPULKO
(salata od ribe)
OÄišćena riba, najbolje bela (oslić ili Å¡karpina, mada i druge vrste morske ribe dolaze u obzir) i isecena na lepe tanke komade, uveÄe se potopi u jak limunov sok i ostavi se da se tako, preko noći, praktiÄno skuva bez kuvanja. Ujutro ribu ocedite, stavite u priklaqdnu Äiniju, a preko nje naseckajte crni luk, perÅ¡un. ZaÄinite origanom, biberom i solju, pa preko svega stavite na tanke kolutove seckanu papriku. Masu prelijte sa malo ulja. Ova salata se originalno služi u koktel ÄaÅ¡ama.
#8: Re: meksicka kuhinja Autor: coccinella, Lokacija: NSPoslato: Pet Maj 18, 2007 6:50 pm ---- BIFTEK NA HALISKO NAÄŒIN
• 1 veći biftek
• 1 velika pomorandža
• malo senfa
• so i biber po ukusu
Biftek oÄistite od eventualnih žilica i masnoÄe pa ga isecite na okrugle medaljone. Savki komad pecite na roÅ¡tilju, nakapajte na njega sok od pomorandže i zaÄinite biberom i solju. Ikrasite sa malo senfa.
#9: Re: meksicka kuhinja Autor: coccinella, Lokacija: NSPoslato: Pet Maj 18, 2007 6:51 pm ---- PILETINA SA SUSAMOM
• 4 pileća bela mesa
• 50 gr susama
• 50 gr semenki od bundeve (oÄišćenih)
• manja glavica belog luka
• 2 kaÅ¡iÄice ulja
• 10 gr cimeta
• 10 karanfilića
• 2 kašike aleve paprike
• 200 gr vode
• 1 kocka za supu
• sok od pola limuna
Pileće grudi obarite u vodi. Posebno pripremite preliv tako Å¡to ćete izmeÅ¡ati susam, semenke i beli luk, pa ih prepeći na ulju dok ne semenke ne dobiju finu mrku boju. ZaÄinite cimetom, limunovim sokom, karanfilićem i alevom paprikom. U ovu masu umeÅ¡ajte deo vode u kojoj se kuvala piletina. PIletinu oÄistite od kostiju. Na tanjir za posluživanje složite listove zelene salate, na njih piletinu i sve prelijte sosom.
#10: Re: meksicka kuhinja Autor: coccinella, Lokacija: NSPoslato: Pet Maj 18, 2007 6:51 pm ---- PRŽENE BANANE
• 1 banana
• 50 gr butera
Bananu oljuštite i isecite na sitne kolutiće pa je pržite na vrelom buteru dok ne porumeni sa obe strane. Procedite i posolite i pobiberite po ukusu.
Meksikanci Äesto ovako spremljenu bananu grickaju poput Äipsa uz pivo, a Ävrsto su uvereni da je ova poslastica afrodizijak.
#11: Re: meksicka kuhinja Autor: coccinella, Lokacija: NSPoslato: Pet Maj 18, 2007 6:53 pm ---- ANANAS PRELIVEN KREMOM
• 1 veliki ananas
• kristal šećer
• 3 jaja
• 80 gr šećera
• 2 kašike želatina
• 20 grama vanil šećera
• rum i konjak
Ananas oÄistite i isecite ga na kolutove debele 2 cm. U pleh podmazan buterom složite jedan do drugog kolutove ananasa koje ste prethodno sa obe strane uvaljali u kristal Å¡ećer. Poprskajte sa malo ruma ili konjaka. Prekrijte folijom i pecite na 250 stepeni oko 20 minuta. Dok se ananas peÄe pripremite krem. Odvojte belance od žumanaca od dva jajeta. Posebno umutite belanca u penastu masu. Žumanca umutite sa 80 gr Å¡ećera tako da se dobije penasta masa. Dodajte dve kaÅ¡ike Želatina u prahu, jedno celo jaje i 20 gr vanil Å¡ećera. Na laganoj vatri, ili joÅ¡ bolje kuvajte fil na pari, sjedinite ove dve mase, nepresatno meÅ¡ajući da se ne naprave grudvice. Kuvajte nekih 10 minuta. Izvadite ananas iz rerne, poreÄ‘ajte na tanjir za služenje i prelijte kremom. Ohladite pre služenja.
#12: Re: meksicka kuhinja Autor: cimbi, Lokacija: NišPoslato: Pet Maj 18, 2007 9:54 pm ---- Lele kako rucaju u Mexico , a jos ovaj ananas ko za mene da su izmislili . Koliko je to kesica dve kasike zelatina u prahu, jel ko zna??
I ovaj biftek s pomorandzom, joj majko, pa ovi marinati, pa tortilje, jooooojjjj odoh ja u Mexico
#13: Re: meksicka kuhinja Autor: nerro, Lokacija: KuhinjaPoslato: Sub Maj 19, 2007 11:51 am ---- Viva Mexico!!!
#14: Re: meksicka kuhinja Autor: zmuj, Lokacija: BeogradPoslato: Uto Jan 22, 2008 9:43 am ----
cimbi citat:
Koliko je to kesica dve kasike zelatina u prahu, jel ko zna??
Odokativno, jedna kesica i kusur Između jedne i jedne ipo
Sastojci:600gr telecih snicli,ulje,so,biber,kasika brasna,100ml pavlake,kasika senfa,kasika kecapa,crni luk,150gr sampinjona.
Priprema:meso dobro izlupajte,u tiganju sa zagrejanim uljem ispecite meso sa obe strane.Nakon toga ga pospite brasnom i jos malo proprzite.Dodajte iseckane sampinjone,senf,kecap,sitno iseckan crni luk i sve promesajte.Prelijte toplom vodom,poklopite i ostavite 15 minuta da se dinsta.Na kraju dodajte pavlaku,pomesajte i sklonite sa vatre.Kao prilog mozete da servirate kuvani pirinac.