Radi se o linku na drugi forum, i to ne na temu o kojoj se ovde pričalo, već na glavnu stranu foruma.
Pronašla sam ono što bi moglo biti traženi post, pa prenosim (i potpisujem izvor - mada bih se zaklela da je tekst sa Gastronomije, a da ga je Vana - modarator na ICentar forumu - prekopirala bez navođenja izvora), ostale poruke u ovoj temi ću obrisati ako se slažete (uključujući i nepotpun link).
Nemojte da vam je teško, nemojte linkovati tekst, uradite copy/paste, pa ispod navedite izvor.
Hvala na saradnji
Evo i teksta:
Kandiranje može biti dug i spor proces ali krajni rezultat je vredan truda. Dobićemo mnoštvo prozirnog voća nalik malim draguljima. Poreklo ove drevne tehnike nije baš najjasnije. Neki tvrde da se ona razvila u renesansnoj Italiji, a po drugoj teoriji razvila se u kraljevskim kuhinjama srednjeg Istoka tokom X i XI veka, pa potom preneta u Evropu od strane arapskih trgovaca.
Termine kandiranje i kristalizovanje po neko meša, ponekad i dolazi do zabune, ali razlika postoji. Kandiranje je proces koji zamenjuje većinu voćne vlage koncentrovanim rastvorom šećera, a kristalizovanje ( poznato kao i lediranje) opisuje šećerni ovoj koji se koristi u finalnoj izradi kandiranog voća ili kod procesa konzerviranja cveća.
Kandirano voće su celi ili izrezani plodovi koji se odgovarajućim postupkom impregniraju šećernim sirupom (potapanjem i ukuvavanjem). Zbog visokog učešća suve materije vrlo su stabilan proizvod i u odgovarajućim uslovima rok trajanja je više meseci.
Ušećereno voće se obradjuje sporom zamenom vlage, šećerom ili glicerinom. Tako se dobija proizvod sa niskim sadržajem vlage i dužim rokom trajanja, pogodan za dodavanje mešavinama cerealija, sladoledu, za proizvodnju punjenja za slatkiše, desertnih peciva i snek mešavina.
Voće se kandira umakanjem u jako koncentrovan sirup, i ceo postupak se mora obavljati polako, jer u suprotnom plodovi će se smežurati i postati tvrdi. Kore agruma i ono voće sa niskim nivoom vlage, kao što je kruška ili zelena smokva, prvo se mora potopiti u jak slani ili krečni rastvor, da bi im se omogućilo dovoljno upijanje šečera.
Ako želite sami da kandirate voće, i da ga uvek imate pri ruci prilikom spremanja svojih poslastica, evo vam i uputstva za njegovu pripremu.
Prvo odaberite voće koje želite da kandirate. Može se kandirati svako osim dinja i lubenica. Operite ga, oljuštite, očistite od semenki, i iseckajte na krupnije komadiće, otprilike 2x2cm ili kolutove, u zavisnosti od vrste voća. Za kandiranje je neophodno da izaberete zrele, ali ne prezrele plodove, malo čvršće i potpuno zdrave komade.
dan. Voće ( očišćenog treba da bude 1 kg.)stavite u odgovarajuću šerpu malo ga izbockajte viljuškom i prlijte vodom ( 1 l). Pustite da proključa a zatim smanjite vatru i dinstajte ga 10-ak min.. procedite ga i stavite u staklenu činiju. U procedjenu tečnost sipajte 250gr. šećera i sok od 1 limuna. Neka tečnost proključa , kuvajte ga 2-3 minuta sve vreme mešajući, a ako je potrebno kašikom skinite penu. Ovim sirupom prelijte voće, koje treba potpuno da je preliveno, ako je potrebno pritisnite ga i ostavite 24 sata na sobnoj temperaturi.
2 dan.Sledećeg dana ocedite voće i vratite sirup u šerpu, dodajte 200gr. šećera u sirup pustite da proključa mešajući dok se šećer ne rastopi, kuvajte 2-3 min., skinite penu i sipajte sirup preko voća. Presujte ga i ostavite 24 h da stoji.
3 dan. Ponovite postupak kao i drugog dana
4 dan. Ocedite voće, sirup siapjte u šerpu i dodajte 150gr. šećera. Pustite da proključa, kuvajte 2-3 min. skinite penu i sipajte sirpu preko voća. Presujte voće i ostavite 24 sata da stoji.
5 dan. Ponovite 4 dan
6 i 7 dan. Ocedite voće iz sirupa, sipajte sirup u šerpu i dodajte 200gr. šećera, neka sirup proključa , sve vreme ga mešajte, kuvajte 1-2 minuta, uklonite penu i sipajte preko voća. Presujte ga i ostavite 48 sati poklopljeno na sobnoj temperaturi.
8 dan. Sipajte voće i sirup u šerpu i dinstajte oko 5 min. rešetkastom kašikom izvadite voće i poslažite ga na rešetku iznad folijom obloženog pleha. Ostavite ga da se ocedi i ohladi. Stavite rešetku i pleh u rernu zagrejanu na 120 C, a vrata rerne ostavite odškrinuta. Neka se voće suši oko 12 sati. Treba da bude potpuno suvo. Rernu isključite i ostavite ga u njoj dok se potpuno ne prohladi. Voće poredjajte na foliju ili pergament papir i neka stoji na prozračnom mestu oko 48 sati.
Tada voće možete uvaljati u prah šećer i složite u staklenu ili porculansku posudu, i izmedju redova voća stavite pergament papir i poklopite hermetičkim poklopcem. Rok trajanja ovako pripremljenog voća je od 6 do 12 meseci u zavisnosti od vrste .
(Vana - ICentar, a možda i Gastronomija....)