Riblji paprikaš
Onomad sam “objavio” recept za riblji paprikaš, ali pošto ga ni sam više ne kuvam na takav način (Jbg, evolucija i u kuvanju.), reših da podelim sa vama stečeno iskusvo.
Riblji paprikaš ima (na žalost ne zaštićeno) geografsko poreklo. Uglavnom se priprema se na obalama Dunava i to samo na potezu od Baje u Mađarskoj, do Bačke Palanke, kao i Dravom do Osijeka. U ovim krajevima svaki domaćin koji drži do sebe "zna" da skuva papras i priprema ga često. Mene je moja hanuma naterala i ako nije iz navedenih krajeva, da ga spravljam jednom nedeljno. Znači navadila se.
I ovom prilikom moram da istaknem da se nikako ne sme mešati (Ne samo u tanjiru!) riblji paprikaš sa ribljom čorbom. To su dva potpuno različita jela. Bajdvej, riblja čorba se u ovim krajevima nigde i nikada ne kuva. S ovim je ne podcenjujem, nego samo ističem činjenicu. Ako i imate priliku jesti paprikaš van navedenog koridora, garantujem da je kuvar iz ovih krajeva ili je bio ovde na specijalizaciji.
Zaboravite recepte u kojima pročitate "dodatak jelima" ili se preporučuje bilo kakava slična industrijska namirnica. Jedino slično što se sme koristiti je suvi mleveni luk kao zamena za sveži i to 18 do 20 grama na 1 kg ribe. Ne preferiram, ali može. I zaboravite recepte u kojima se spominje dinstanje luka. To nije riblji paprikaš.
Recept za riblji paprikaš je veoma jednostavan. Neću (namerno) izostaviti ni jedan detalj, ali to ne znači da ćete pročitavši ovo odmah i postati eksperti za papras. Ni ja sebe ne nazivam ekspertom, nego volem i da ga kuvam, ali i da ga srčem. To vam je kao šah, da ne spominjem bridž. Skoro svi znamo kako se kreću figure po 64 polja, ali retko ko baš zna da ga igra. Štono bi rekli, nije pacer.
No, idemo redom. Šta vam sve treba?
Osnovno je riba. I to koja? Verujte, od svake rečne (ne grabljive, znači zdravo masne) ribe se može skuvati dobar paprikaš. Ipak, za nas savremene homosapiense koji (najčešće) love u ribarnicama, najbolji izbor je šaran. Ljubazne čike u ribarnicama nam sada i očiste ribu, ali ja sečenje uvek odradim sam kod kuće. Uz put očistim krljušt do kraja, svaku ljuspicu i proverim da li su i škrge sve izvađene. Poželjno je, ali ne i neophodno imati i malo štuke. To može da bude glava i rep kakve predatorke, samo da da "onaj" šmek. A koliko nam ribe treba? Po glavi je neophodno pola kilograma ribe, žive vage.
Luk. Na pola kile ribe, odnosno jednu ješnu osobu, veća (ali baš veća) glavica luka. Može i dve srednje. I to sitno iseckati. Sitno! Po mogućstvu može se, da ne kažem poželjno je, propasirati ga u blenderu sa malo vode, da upeni. Za tu količinu vode smanjiti kasnije istu.
Hajde, kad već spomenuh, voda. Nje treba od 1,7 do 2 litre po jednom kilogramu ribe. Sad, tačna mera je stvar procene i iskustva u kuvanju sa raspoloživim kotlićem. Nisu svi kotlići istog oblika, tako da neki imaju veću, a neki manju površinu isparavanja.
‘beš ribu bez vina. Znači potrebno nam je oko 1 deci belog vina po kili. Rizling je za to majka Mara. Pa još ako je mlad. Ihaj.
Sok od paradajza. Sok, ne pire! Normalno onaj domaći. Jedno dva deci po kili ribe. Uskladiti količinu u zavisnosti od kiselosti istog i kiselosti korišćenog vina. Iskreno, može se, ma ne samo može, nego se i kuva paprikaš i bez paradajza. Kad malo bolje razmislim, možda je on i višak. Ali bi zato trebalo malo podebljati količinu vina i slatke paprike. Hmmm... Pri sledećim kulinarijama ću se posvetiti ovoj problematici i izvestiti vas.
So. Jedna ravna kašika na kilo ribe. U principu to je malo, ali so možemo oprezno dodati i desetak minuta pred kraj kuvanja. Onomad, dok smo svi konzumirali samo tuzlansku so, nije bilo problema. Ali sada, sa otvorenim tržištem, malo, malo pa mi so neslana.
Verujte, uvek je bolje, ako niste sigurni, jelo ostaviti malo neslano, nego ga slučajno presoliti. So je zahvalan začin koji se bez uticaja na ostale arome, kao i strukturu jela može dodati i prilikom konzumiranja.
I njeno veličanstvo paprika.
Papriku morate poznavati. Sastav, poreklo, boja... I to dobro. Domaćice će razumeti o čemu govorim kada im je uporedim sa sirom. Svaka domaćica ima svoju snajku na pijaci u koju ima poverenje u higijenu i kvalitet. Isto tako je i sa alevom paprikom. Zbog tehnologije moguće su, a na žalost i dešavaju se i razne prevare. Čak i sa mlevenim crepom umešanim u papriku!!! Jbg, specifična težina puta cena... Ondak primese. Da li baš svaki proizvođač pre mlevenja očisti (i kako) sušenu papriku od nakupljene prašine?! Da li poskida peteljke? Da li izvadi manilu iz veze pre guranja u mlin?
Manila? Ne znate šta je manila? Ne, nije glavni grad Filipina. Kanap, špaga, uže...
I tako, kvalitet paprike je veoma bitan, da ne kažem presudan za riblji paprikaš. A potrebne su nam tri vrste paprike. Da, tri!
Ljute aleve paprike ja stavljam jednu ravnu kašiku na kilo ribe. Mene radi, stavio bi još malo, ali u glavnom retko imam priliku da kuvam samo za muško društvo, ljubitelje ljutog. Tako da i ta ravna kašika nenaviklim ustima pravi probleme. Ovde je bitno napomenuti i poznavanje materijala. Nije svaka ljuta paprika isto ljuta. A Boga mi, ni kašike nisu iste veličine.
U svakom slučaju, paprikaš mora da bude ljut toliko da kada ga jedemo čelo obavezno mora da se orosi grašcima znoja. To je ondak prava mera.
Slatke paprike staviti jednu uvr' kašiku na kilo ribe. Slatka paprika služi za aromu, boju (Ljuta je uvek bleđa.) i gustinu paprikašu. Ostale napomene nisu neophodne za ovu namirnicu.
Sušene feferone. Njih staviti po barem jednu za svaku osobu, odnosno dve na kilo ribe. I to zajedno sa peteljkama. Znači, nikako ih ne lomiti. Samo ih pustiti da se kuvaju u paprikašu, a onda svako za sebe može da je iscedi u tanjiru, ako mu papras nije dovoljno ljut.
Moram da kažem da nije isti ukus ljutine od isceđene feferone i ljute aleve paprike. Zato vi što "ne možete" ljuto imajte obzira. Paprikaš mora biti ljut! Ako vam baš toliko smeta, apstinirajte i ne kvarite drugima užitak. Ipak, moje iskustvo govori drugačije. Najvolem likove, najčešće ženske, sa tekstom: "Ne volim ljuto.", "Jao što je ljuto.", "Uf, uf, uf...", "Haj' mi sipaj još.". Kako se ljuto zavoli, samo kada se opustiš. Svaka kašika traži sledeću.
Namirnice? Da, sve smo rekli. Nema više. Sada tehnologija.
Tu je i najveća (jedina) razlika ovog recepta u odnosu na onaj stari. Sad, pošto dobro poznajem materijal, kao i veličinu kašike i oblik kotlića, paprikaš kuvam "žmureći". Na kraju ću navesti najčešće greške, koje se eto i meni dešavaju, a utiču (U nijansama, ali ipak utiču.) na kvalitet paprikaša.
Odustao sam od "starih" saveta tipa "...dodati pet minuta posle vrenja", "petnaest minuta pre kraja staviti..." i slično. Sada SVE potrpam u kotlić odjednom. Prvo stavim ribu isečenu na parčad jedno col (2,5 cm) debljine, pa je polijem vinom. Vino kažu, a ja im verujem, se stavlja da se riba ne bi raspala prilikom kuvanja. Ondak u blenderu ispasiram luk i prelijem ga preko ribe. Dolijem vodu i skok od paradajza, te so i papriku.
Jedino što nekada, zavisno od raspoloženja, naknadno stavljam u kotlić je ikra i mleč. I to nekih deset, petnaest minuta po vrenju, a iz razloga da se ne raspadne pa da se lakše može kašikom loviti po kotliću. Ali nikako nije greška ni odma u paketu stvaiti i ikru i mleč.
Kao što ste videli, ovo do sada i nije neka teška filozofija. Ali sada nastupa ne tako težak, ali ipak odgovoran rad. Loženje vatre. Znači, kotlić ide na vatru. Vatra mora UVEK da bude toliko jaka da, kada provri, paprikaš stalno brboće i pljuska po kotliću sa težnjom da istrči napolje. Za razliku od junećeg paprikaša i sličnih špecija, koje se krčkaju, riblji paprikaš zahteva konstantno jaku vatru! Ali baš jaku i konstantnu, zato se za loženje preporučuju mekana drva (čamovina, tolopola, vrba...) koja brzo daju energiju, ali ih zato treba malo veća količina.
Iz tog bitnog razloga konstantnosti vatre, odnosno vrenja paprikaša, sam i odustao od ranijih sistema naknadnog dodavanja pojedinih namirnica. Jer se tako uvek paprikaš hladio i smanjivalo se vrenje.
Paprikaš nikako ne mešati kašikom, varjačom i slišnim predmetima. U principu i nema potrebe za mešanjem. Ali ako ipak osetite nagon za time, uradite to tako što ćete zavrteti ceo kotlić. Vodite računa da i lanac može da bude vreo. Da, to ja opet iz iskustva. Ličnog.
Od trenutka kada paprikaš provri potrebno je 40 minuta da se kuva (vri!). Neki to rade i kraće. Ja nisam pristalica. Verujte, ne može se reći tačno u minut, ali vidi se, barem iskusno oko to vidi, kada nestane bistra voda u kotliću, a ostane kompaktna čorba. Manje od 40 minuta ne treba kuvati, a duže... Pa, što duže kuvate dobijate gušću čorbu, ali i manju količinu iste. Ipak, pošto ne pravimo perket, ne treba ni preterati sa ukuvavanjem. Sigurno ne treba kuvati duže od 45 minuta.
E da. Rekao sam da ću navesti i najčešće greške. To je zanemarivanje oblika i veličine kašike, pa se paprikaš presoli i slaba vatra, pa se ne dobije kompaktna čorba ili se riba raskuva.
Znači bitna je dobra vatra, tako da paprikaš stalno i jako vri. Iskustvo mi govori da paprikaš za dvoje, odnosno od kile ribe, može da se skuva u većem loncu na velikoj plinskoj ringli u kuhinji. Ali sve veće količine od toga iziskuju kuvanje napolju zbog neophodnog jakog plamena. Da, može se i koristiti dobar veliki brener. Nisu neophodna drva, kao za roštilj što je zakon ćumur.
Tako, dok se domaćin bakće sa cepkanjem drva i loženjem vatre pod kotlićem, domaćica treba da ode do zadnjeg dvorišta i pokupi sveža jaja iz gnezda. Pa od prosejanog brašna i jaja da umesi lepe debele rezance. Normalno i da ih skuva. Ni bez njih paprikaš nije pravi.
Eto. Ima li pitanja?