LIQUEUR
Kažu da je Menrenon , žena francuskog kralja Luja XIV, izmislila likere.
Osnova likera je alkohol,šecer i sokovi raznog bilja. Jacina alkohola ,starost njegova, bitan je uslov za kvalitet likera.
Dugo godina , još od prelaska iz polovice devetnajstoga i pocetkom dvajstoga vjeka , uvrežila se moda u Kistanjama da se piju likeri od raznog voca. Modu su donjeli studenti sa univrezi po K und K monarhiji, a kucne sluškinje su se takmicile koja ce bolji napraviti da zadovolji nepca prosvjecenih gazda, koji se nisu odricali gušta koja su naucili u restoranima po Pragu, Becu, Pešti… Rakije komovice bilo je , fala Bogu, u Kistanjama kolko oš, a ona je za vecinu likera osnovni sastojak. Ipak preradena u liker koji se gušta prije ili poslje jela u tinelu, davala je odstupnicu od lokanja obicne rakijetine po gostjonama.
Kako je svaki kota za peci rakiju u staroj K und K monarhiji ima ubilježni broj na koji se placa porez to si svake godine mora financima dati kubu na pregled da li je dobro kalajisana, pa ti oni onda udare pecat na rubu kube u olovu da se zna da je pregled izvršen,inace ti ako to ne uradiš na vreme odrape kaznu i oduzmu svu rakiju koju si ispeka jer je iz nekalajisanog kotla OTROVNA za ljude!( neki bakarni oksidi ili šta vec su otrov u rakiji).Ipak GRAD za odredivanje jacine rakije nisu svi imali ( ili su imali pa se razbio nakon nepažljiva rukovanja poslje mjerenja par kotlova i probanja iste izmjerene rakije!)naš narod se
Liqueur Superfin Teslić
osjetio jednostavnom metodu za odredivanje jacine,gradiranje rakije: kažu kad uzmeš bicerin rakije ispod kotla, malo je oladiš, pa naiskap iskreneš u grlo- ako poslje moš švikniti onda to više nije rakija od 25 gradi, neg brlja za prodaju u Lici i Bosni.
Veljko
1. LIKER OD DRENJINA kako je volio dr Mirko Korolija – pjesnik
Potrebno:
1 kilo drenjina,
1 litra ruma,
2 ½ litre vode i
2 kile cukra.
Priprema:
Vodu i šecer prokuvati a dodati cijele drenjine( zajedno sa špicama). Kada se dodaju drenjine ne ostavljati dugo na vatri, tek toliko da baci koji kljuc. Ohladiti i u hladno dodati rum.
Ostaviti u istom loncu par sati - najbolje preko noci. Razliti u boce. Drenjine uliti u boce takode. Prije upotrebe promuckati bocun da bi u cašu upala i neka drenjina!
2. LIKER OD DRENJINA kakav je volila g-da Marica Jankovic – Jankuša
Potrebno:
1 ½ kilo drenjina
1 litra ruma
½ litre rakije
1 ½ kila cukra
1 litra vode
Priprema:
Drenjine i rakiju staviti u teglu da odstoje na suncu jedno 5 dana. Poslije vodu i cukar staviti da prokuvaju kvarat ure i ohladiti pa dodati drenjine i rum . Sve ostaviti da odstoji 3 dana pa dobro propasirati.Sipati u bocune i neotvarati 30 dana.
3. LIKER OD DRENJINA - riceta od Dare Vujasinovicke
Potrebno:
½ litre komovice
½ kila cukra
cikara vode
drenjine
Priprema:
od šecera i vode napraviti sirup, prokuvati, pa dodati rakiju i još malo kuvnuti. U bocun ubaciti drenjine i naliti prethodnom smesom, ostaviti da stoji. Vremenom dobija crvenu boju, i što duže stoji,sve je bolje. Prije upotrebe promuckati bocun da bi u cašu upala i neka drenjina!
LIKER OD TRNJINA - iz Lalica kuce
Kvarat kile trnjina operi i ostaviti da se suše. Kad se osuše povaditi im špice i samljeti ih.
Dodati 1 litru rakije.
Ostaviti da stoji pet nedilja i povremeno mješati.
Procjediti i dodati tri kvarta kile šecera. Promješati i sipati u bocune i ostaviti da se prirodno izbistri.
LIKER OD TRNJINA- iz Živkovica kuce
1 kilo trnjina skuvati kratko u vodi (da ogreznu), propasirati i procjediti kao sok, dodati šecer (može po ukusu kao i za ostale likere), staviti još malko da provri, kada se oladi dodati oko ½ litre ruma. Sipati u boce i ostaviti da se prirodno izbistri na tamno mjesto.
APERITIV OD ZELENIH ORAHA - riceta iz kuce Šegan
U vrijeme kada se je na ovim prostorima više poštivala tradicija svaka ja dobra domacica
imala uvijek pri ruci za poslužiti cašicu domace Orahovace.
Koristila se i za ublažavanja grceva u želucu. Služiti prije jela kao aperitiv.Veljko
Sastojci :
40 malih zelenih oraha
3 l domace rakije lozovace
Priprema
Uzeti veliku staklenu teglu i u nju staviti orahe i rakiju. Dobro zatvoriti i držati na osuncanom mestu 40 dana.
Nakon toga sve procediti kroz gazu i uliti u staklene flaše.
LIKER OD ZELENIH ORAHA – riceta iz kuce Peric
1 litra ljute rakije komovice ( bar 25 gradi )
15 zelenih orasa
1 kilo šecera ( može pola žutog pola bjelog )
2-3 šipke vanilije
Zelene orase isjeci na cetvrtine, pa ih dodati u rakiju, kao i šipke vanile i šecer. Sve dobro izmešajte i sipajte u teglu sa staklenim poklopcem. Rakiju držite na suncu dok ne dobije zelenu boju ( desetak dana ) a tada je procjedite i sipajte u bocu, pa stavi još 6 dana na sunce . Liker zori nekoliko mjeseci.
LIKER OD ZELENIH ORAHA 2. nacin - riceta iz kuce Lalic
Sastojci :
20 zelenih orasa (citavih)
3 l domace rakije lozovace
2,5 kg šecera
1 vanilin šecer
Priprema :
Uzeti jednu veliku teglu i u nju staviti orase, šecer i rakiju. Zatvoriti i ostaviti na suncu 40 dana. Za to vreme rakija ce potamniti, a uz povremeno mješanje i šecer ce se potpuno rastopiti.
Procjediti i stavljati u staklene boce.
LIKER OD ZELENIH ORAHA 3. nacin – riceta iz kuce Martic
Sastojci:
15 zelenih orasa
1 šipka vanile
1 kora od narance
½ litre rakije
1 kilo šecera
2 litre vode
Priprema :
Oguliti tanko koru od orasa.
Staviti orahe u teglu i nasuti ½ litre rakije, šipku vanilije i nagratanu koru od narance.
To treba da stoji na suncu 3 do 4 nedelje.
Poslje procjediti, a u tecu staviti 1 kilo šecera i 2 litre vode da kuva jedno kvarat sata.
Prohladiti i dodati ½ litre rakije i vratiti na šporet jedno 3-4 minuta.
Sipati u bocune i dobro zatvoriti , pa da stoji na tamnom 30 dana.
LIKER OD ZELENIH ORAHA 4. nacin –riceta iz kuce Budimir
Sastojci:
6 zelenih orasa,
7 deci rakije,
¼ kile šecera,
štapic vanilije
Priprema:
Orase operite, narežite na cetvrtine i stavite u bocu sa širokim grlom. Dodajte šecer, vaniliju i zalijte rakijom tako da tegla bude puna skoro do vrha. Držite na suncu najmanje tri sedmice, tako da liker posve potamni.
Procijedite i spremite u manje boce.
LIKER OD ZELENIH ORAHA riceta iz gostjone Krneta Laze
Za ovaj liker treba uzeti orahe dok su velicine lešnjaka ili malo veci (nede u drugoj polovini maja meseca se beru). U ovoj fazi rasta orasi su puni joda i zato su izuzetno dobri za sluzokožu usta, grla i želuca. Pravi eliksir za jacanje!
25 mladih orasa presjeci na pola, uzeti teglu od 2 litra, pa redati red orasa red žutog šecera. ( tada je bio jeftiniji od rafinisanog bjelog) Kada potrošimo orase i šecer, dodati lozovacu do tri prsta iznad orasa. Ostaviti 60 dana na suncu, poklopljeno s tim da ga treba otvarati sa vremena na vreme i promješati da se šecer svuda istopi. Nakon toga procjediti i ostaviti u boci.
Kada želimo napraviti rakiju od orasa stavimo 1 deci ekstrakta koju smo dobili na litru lozove rakije.
Kada želimo napraviti liker od orasa : ušpinujemo 20 deka šecera, sa pola deci vode , pa kada se prohladi sipati u flašu dodati 2 deci. ekstrakta orasa i naliti pola litre lozove rakije. Mjera se može duplirati po želji.
DOMACA ORASOVACA riceta od Lalica
U litru lozove rakije staviti
13 prepolovljenih oraha dok su još zeleni.
80 deka šecera,
šaku zrna pržene kave,
krišku limuna ( iscjediti! ),
vanilijev štapic ( ili kesicu vanilijevog šecera ).
Sve držati u poklopljenoj tegli na suncu 2-3 mjeseca, poslje procjediti i staviti u tamnu prostoriju, prekriti dekom i držati mjesec dana da se smiri.
LIKER OD SUVIH SMOKAVA “ SMOKOVACA “ – riceta iz kuce Peric
Ovaj liker napravljen je od plodova suve smokve . Smokva lat. Ficus carica pozitivno djeluje na imuni sistem i na zaustavljanje rasta tumorskih stanica. Štiti od štetnog utjecaja UV zraka i psihickog stresa. Pogodno djeluje na probavu i rad crijeva kao i na omekšavanje stolice.Nekoliko suvih smokava natašte sa cašom mlake vode regulira stolicu. Smokva (obicna) bijela i crna dio je našeg podneblja koja je jestiva u svježem i prosušenom stanju. Od davnina se posluživala kao poslastica uz rakiju Travaricu. Od suvih smokava pravi se ukusna marmelada kao i druge slastice. Sadrži puno šecera (glukoze i fruktoze), minerala, vitamina i ima veliku kaloricnu vrijednost. Ovaj liker sadrži velike kolicine voca uz mali postotak alkohola 17%, šecer 22 % kao prirodni šecer ploda. Servirati na sobnoj temperaturi sa slanim biskvitom. Veljko
Sastojci
1 litra rakije (loza ili komovica)
kvarat od kila suvi smokava
Priprema
Suve smokve prerezati nožem na pola i staviti u vecu teglu. Dodati rakiju i promješati. Dobro zatvoriti i staviti na osuncano mjesto uz povremeno mješanje - svakih 5-6 dana.
Nakon 2 meseca otvoriti, procjediti kroz gazu i stavljati u ciste boce.
Servirati rashladeno.
RAKIJA OD RUŽA „RUŽULJA“
Lozovacu, te latice od ljetnih mirisnih ruža (neprskanih), stavite u bocu,što više, to bolje ,ostavite na suncu,najbolje mjesec-dva,dobit cete rakiju predivnog mirisa i intezivno žute boje. Od ove rakije može se napraviti i liker,samo se doda šecera po ukusu, kad se otopi,može se piti. Ako cete je koristiti za fritule , bolje je bez šecera, da nam tjesto ne upije puno ulja.
Sada ovu finu rakiju gotovo nitko i ne radi, jer svi koriste rum ili maraskino, ali evo da se ne zaboravi.....
U Kistanjama postoje ruže koje svoje cvjetove daju samo 20 dana u godini, i to pocetkom maja. Sve su iz roda staroevropskih ruža: majske crvena, bjela i lilasta ruža . Ti se cvjetovi svaki dan beru i stavljaju u rakiju te moraju odležati na suncu baremko 2 mjeseca, a idealno bi bilo godinu dana.
Lilasta majska bila je kod Marte Cotrine na kraju bašce, pa smo je išli krasti sa izdanaka koji su prerastali u dvorište iza Doma na Dan škole 25.maja kad je i bio prenos sleta za dodjelu štafete Titu za rodendan na Dan mladosti. Veljko
EKSTRAKT OD RUŽE
U staklenoj boci se na sunce 40 dana stavi
- šaku ruža jakog mirisa
- sa malo finog špirita
- i žlicom šecera .
Upotrebljava se kao kapi za slatkiše .
1. LIKER OD RUŽA – “ RUŽOLIN ” od Jankuše
Navodno je ovaj ricet za Ružolin dobila Jankuša od nekije rodica iz Dubrovnika. Servira se hladno i ima vrlo prijatan okus. Ovo je staro, skoro zaboravljeno pice, koje se pilo duž cijele obale Jadranskoga mora. Veljko
Potrebito:
15 deka latica od mirišljavi ruža (uzimala samo crvene mirišljive iz svog dardina kod kave)
½ litre vode
½ litre rakije
¼ kile cukra
Priprema
Preliti latice sa pola litra vrele vode i ostaviti dva dana poklopljeno pijaticem. Procjediti i pomješati sa ½ litre rakije i ¼ kile cukra. Dodati malo cimeta i nekoliko zrna korijandera. Nakon 15 dana još jednom procjediti.Preliti u boce.
2. LIKER OD RUŽA - riceta iz kuce Dubajica
Pravi se tako da bocu od 2 litre napunimo sa laticama mirisavih ruža i reda se red latica pa red šecera. Šecer se odmjeri 1 kg i to u prahu, ne kristal. Ostavi se na suncu mjesec dana. Zatim se razdijeli na polovicu, nalije dobro rakije i ostavi 40-60 dana na suncu. Izmiješa se skupa. Procjedi se kroz gustu krpu, spremi u bocune i dobro zacepi...
3. LIKER OD RUŽA – riceta iz kuce Cvjetkovic
Potrebno:
¾ kile meda;
15 deka ružinih latica;
½ litre vode;
2 litre rakije.
Priprema
U vodu koja je bacila kljuc sipati med, promiješati i skiniti pjenu, a zatim u tu tekucinu staviti ružine latice i sve to ostaviti na toplom šporetu jedan minut, poslije cega se teca skida i odmah poklopi. Nakon 5—10 minuta se procijedi, doda komova rakija jacine 20—25 stepeni, a kad se ohladi sipa se u boce , zatvori i ostavi da stoji do upotrebe.
4. LIKER OD RUŽA “ Rozalin” – riceta od Vujasinovicke
Uzmite 60 grama s vježi i mirišljivi ružinih latica od ruža koje nisu navrtane ( kalemljene). Stavite ih u bocu i nalijte špiritom i dodajte prutic cimeta . Bocu hermeticki zatvorite i držite na suncu najmanje 6 nedilja. Nakon tog vremene ocjedite alkohol. Skuvajte kilogram šecera sa prokuvanom vodom kišnicom. kada je šecer gusto ušpinovan sipajte u njega alkohol u kojem su stajale ružine latice, promješajte i pustite da provri jedan kljuc. Sipajte u boce i zatvorite ih.
To se ostavi dvi nedilje na tamnom i hladnom mjestu, onda filtrira i ostavlja još nekoliko sedmica da poprimi punu aromu.
RAKIJA OD RUŽA “ružulja” – riceta od bake Danice Gnjidic ud.Milana iz Ðevrsaka
Mene su ovi likeri od ruža podsjetili, na moju pokojnu baku Danicu, koja je u svome vrtu uzgajala divne mirisne crvene ruže, opojnog mirisa,krvavo crvene boje. Od latica tih ruža pravila je, starinskim nacinom rakiju. Ta se rakija koristila u svim poslasticama, od rožate, do fritula. Rožata je po njoj i dobila ime. Ðed Milan je pred ženidbu sa Danicom bio na poslasticarskom zanatu, i volio je slatki zalogaj, a od kad se oženio nije spremio nijedan kolac, ali je uvjek zna pohvaliti kako Danicu, tako i svoje ceri kada bi donjele kolace caci da ih proba i ocjenu dade.
Moje bake ni deda više nema,ali ruže su još u vrtu, pod zidom,mirišu na djetinjstvo i sjecanja. Veljko
Potrebno:
jedna velika staklena tegla,širokog grla
rakija lozovaca
što više latica ljetnih mirisnih ruža, (neprskanih)
Priprema:
U staklenku širokog grla nagurajte što više možete latica od ruža.
Zalijte rakijom lozovacom.Zatvorite poklopac.
Ostavite cijelo ljeto na suncu ili suncanom mjestu.
Najesen procijedite.Sad pred sobom imate mirisnu rakiju,zlacane boje.
Ovo je prava “ružulja”,kako je moja baba zvala, ona nije u nju stavljala šecer, jer je rakiju koristila za fritule (ušcipke - njen naziv).Kako se tjesto za fritule prži, šecer iz rakije bi mogao uzrokovati da tjesto “povuce” više ulja.
LIKER OD RUŽINIH LATICA– riceta od bake Danice Gnjidic ud.Milana iz Ðevrsaka
Kasnije kada su držali gostionu baka Danica je pravila i liker od ruže na ovaj nacin:
Potrebno:
15 deka mirišljivih latica ruže
½ litre rakije
¾ kila cukra
½ litre vode
Priprema:
Sve latice potrebno je pažljivo pregledati, oprati i osušiti. Složiti ih u bocu i preliti komovicom. Bocu dobro zatvoriti i ostaviti dvi nedilje na tamnom mjestu.
Od šecera i vode skuvati sirup na laganoj vatri. Ohladiti ! Dodati rakiju s ružinim laticama. Dobro promiješati i profiltrirati kroz gustu lanenu krpu, uliti u boce i ostaviti još 2 mjeseca na tamnom mjestu.
DEZERTNO VINO OD RUŽA pravila ga Isinica
Sastojci
3/4 litre crvenog vina
1/4 litre soka od zove
10 cvjetova ruže
15 deka šecera
malo cimeta
Priprema
Vino, sok od zove, latice ruže i šecer ugrijati na srednje jakoj vatri. Skloniti tecu sa šporeta, dodati cimet, poklopiti tecu i ostaviti je sa strane dok se masa ne ohladi. Posle toga procjediti , sipati u jednu bocu i staviti na hladno mjesto.
Ovo vino se pije kao dezertno vino ili pred spavanje.
LIKER OD KADULJE (lat. Salvia officinalis ) – riceta od g-de Divne Maleševica žene Tode
Ovaj liker radi se ljeti kad je mnogo sunca, a staklenka se ostavi na podzidku od bašce, terasi i sl.Ona je vaje držala teglu u udubljenju u zidu u bašci, koje cjeli dan osuncano, a na tom mjestu je držan i grebac za motiku ( kaljac) kad sa navata vlažne zemlje,zakalja motika pa nije više lako kopati njome, dok se ne ociste ivice sjeciva. Veljko
Sastojci
3 litre domace rakije lozovace
2,5 - 3 kg šecera
2 struka kadulje
Priprema
Uzeti jednu vecu staklenku i u nju staviti navedene sastojke, lagano promješati. Dobro zatvoriti i ostaviti na suncu 40 dana. U toku tih 40 dana može se otklopiti i promešati da se šecer bolje otopi, pa ponovo zatvoriti.
Procjediti kroz gustu gazu (ponekad je potrebno i ponoviti postupak jer je puno trunja) i sipati u staklene bocune.
LIKER OD ROGACA “ROGACICA” Lat .Ceratonia siliqua.
Gda Marica Jankovic nasljedila je ovaj ricet od svoje svekrve gde Sofije Jankovic, žene Simine i matere Nikine, dok su za vreme Franje Josipa trgovali sa izvjesnim izvoznicima vina (“opol škuri i crno vino”) iz Kaštelstaroga ( Castelvecchio) cija se firma zvucno zvala “ Braca Stude”. Uz uobicajene pošiljke i prepisku, u znak zahvalnosti poslaše oni u Kistanje litricu dobrog likera koji se gdi Sofiji posebice svidio. Nije imala mira dok nije dobavila ricetu od žene jednog od brace Stude! A kako i Kistanjskim radnjama u to doba preko cjele godine bilo je u škancijama suvi rogaca , nije bilo teško napraviti ovaj veoma deliciozan liker . Veljko
Sastojci
1 litra lozove rakije ili komovice
3 - 5 suvih rogaca
10 deka ocišcenih bajama
3 - 5 žlica šecera
Priprema
U vecu staklenu teglu staviti 3 - 5 izlomljenih rogaca. Dodati bajame i šecer i naliti rakiju te dobro zatvoriti.
Namakanje traje 15-20 dana, ali nikako duže od toga. Nakon završetka namakanja procjedi se i ostavi da liker "sazre" 30 dana.
Najbolje je koristiti suvi rogac jer sadrži visok procenat šecera kao i razna etericna ulja i smolaste tvari koji rakiji daju karakteristican miris i okus. Ovaj liker dobiven je od zrelih suhih plodova rogaca L. Ceratonia siliqua Sadrži min.14 % fruktoze, vitamine A,B,B2, B3,i D, znatne kolicine kalcija, fosfora, kalija, magnezija, mangana, bora bakra i cinka.
Poslužuje se blago rashladeno za pice ili kao dodatak raznim poslasticama i kremama za torte.Rogac ja biljka Mediterana koja se do danas proširila po cjelom svjetu.Koristila se za mumificiranje u starom Egiptu. Sjemenke su se koristile za vaganje zlata jer se pretpostavlja da su sve sjemenke iste i da teže 1 Karat.
Ova biljka je veoma izdržljiva na sušu, zapostavljena u našim krajevima a nekada se plod mesnate sorte posluživao kao desert zajedno sa suvm smokvama i bajamima
kao poslastica.Pržen i mljeven u prah služio ja nekada kao zamjena za kavu.
Inace brašno od rogaca efikasno je sredstvo za lijecenje proljeva i trovanja želuca . Rogac pomaže kod problema sa prostatom i dišnim organima. Veljko
RAKIJA ROGAČUŠA
Mesnati rogaci se stave u bocu u koju se doda :
žuta kora limuna i naranci,
šipka vanilije,
te nalije 1 litra domace rakije loze.
Ostavi se danima na suncu.
Procjedi se i sipa u bocune, pa ostavi na hladno i tamno mjesto još mjesec dana da se izbistri.
LIKER OD DUNJA – riceta od gde Mile Martic
1 kilo dunja
1 litra rakije
20 deka šecera
šipka vanilije
Dunje treba da su zrele. Operite ih dobro i nargratajte u jednu tecu. Tecu prekrijte i povežite cistom krpom i ostavite da stoji 6 dana. Tada ocjedite sok od dunja, soku dodajte ostale sastojke, sve stavite u bocu, zatvorite i neka odstoji mjesec dva. Tada procjedite liker , sipajte u boce i ostavite do upotrebe da se prirodno izbistri.
VOCNI LIKER – riceta od gde Marice Jankovic
Ovaj pak ricet sacuvala je gda Jankuša po riceturi svoje matere protinice Angeline Trbojevic rodene Tesla, sestre Nikoline. Dok je prota službovao u Lici , preko sveštenika koji su putovali u Bec nabavila je protinica ricetu i sama pravila dugi niz godina ovaj liker, koji je po aromi bio nenadmašan u kistanjskim tinelima jer je samo ona znala ugoditi pravu mjeru voca i rakije, tako da svi drugi pokušaji nisu bili ni za prici njenom likeru. Tajnu omjera voca odala je svojoj ceri . ali se trag o gramaži voca izgubio i sacuvan je samo okvir ricete za liker koji je tocen u dugim zimskim nocima u tinelu kuce Jankovic pod žmirkavom svjetlošcu petrouljke iz lustera.Veljko
U veliku teglu od 5-6 litara stavlja se voce onim redom kako dozreva, i to od svake vrste po kvarat kile. Od voca možete staviti jagode, trešnje, višnje, ribizle, breskve, kajsije, šljive, jabuke, kruške, grožde, dinje, lubenice i dunje. Vocu sa špicama izvadite špice, a vece komade isjeckajte. Poslje svake vrste voca koju stavite u teglu sipajte i šolju šecera i vinsku cašu rakije, tako da se utroši oko 2 kg šecera i 2 litra rakije. Sve vreme teglu držite povezanu lanenom krpom. Tegla treba da stoji na promajnom mjestu. Kada stavite i poslednju vrstu voca teglu prekrijte lanenom krpom a preko nje stavite pergament papir, i ostavite da stoji do zime. Tada sadržinu procjedite kroz filter papir ,sipajte u boce i dobro zatvorite. Što duže stoji ovaj liker je ukusniji.
LIKER OD KUPINA (MALINA) kako se pravio u kuci Jankovica
Divlje i samonikle kupine lat. Rubus fructiosus ,rasle su na svakom koraku po kistanjskim međama, a maline su imale u bašci samo neke kuce, koje su sadnice nabavile iz Zagreba ili direktno iz Beca poštanskom dostavom, što je bilo dosta skupo za ono vreme. zato je bilo lakše poslati djecinu u polje oko Brestovace da naberu kupina i nanižu ih na stabljiku trave koja je ki stvorena od boga za tu priliku! Poslje djeca za uloženi trud i nabrane kupine dobiju po par cajnih kolutica ili koji rogac , pa cukte li ga cukte cjeli dan. Veljko
potrebito:
½ kile kupina (malina)
30 deka cukra
1 litra lozovace
priprema:
Kupine (maline) lagano i pažljivo (da se ne raspadnu) operite, pustite da se osuše na krpi, izmiješajte sa cukrom i lozom, dobro zatvorite i ostavite na suncu 1 i po mjesec, svake sedmice malo protresite, nakon toga liker procijedite u ciste boce i dobro zatvorite, najbolje da odleži još 2 mjeseca i i bice ” mošmisliti! ”.
Sredstvo za poboljšanje krvne slike
Uzeti 2 litre crnog vina,20 deka. suveg lista kupine .Staviti lišce u vino pa ostaviti da odstoji 24 sata. Prokuvati ga 5 minuta pa kada se ohladi procjediti, zasladiti medom i piti 3x dnevno šoljicu prije jela (3 meseca).
LIKER OD MALINA drukciji – ricet iz kuce Martica
Potrebno:
1 kilo malina
1 litra rakije
½ kile šecera
Priprema:
Uzme se 1 kilo zrelih malina , dobro ocisti i opere, te ocijedi. Napuni bocun široka grljka .
Zatim se prelije sa 1 litrom dobre rakije i ostavi dvi sedmice na suncu. Za ovo vrjeme treba bocun cešce protresati.
Zatim se skuva ½ kile šecera sa 2 žlice vode 20 minuta i dobro opjeni. Hladan sirup se procijedi kroz krpu, doda soku i dobro izmiješa, te sve skupa još jednom procijedi kroz platnenu krpu. Boce se napune i zacepe prokuhanim plutenim šurima, te se spreme da liker dozrijeva na hladnom mjestu i prirodno se izbistri.
LIKER OD ŠUMSKIH JAGODA (lat. Fragaria vesca ) IZ LIKE – riceta od Budimiruše
Rodbina g.Milana Budimira uvjek je dolazeci poslom u Kistanje donosila i plodove iz rodne Like. U kuci je uvjek bilo lješnjaka sa obronaka poviše Zrmanje, drenjina,šumskih jagoda, kupina, orasa. Ostave oni tako svoje ponude i uzmu u radnji svoga rodaka štogod tekstila , šudar ili kapu licku, a ponesu u Liku za prodati Budimirovo vino i rakiju. G-da Budimiruša je stalno glancala svoje kvake od mjeda SIDOLom, da se zlate, ali je uvjek kad bi dolazili rodaci iz Like navlacila navlake od pliša da se kvake ne iskaljaju od seljackih ruku.Veljko
U staklenu bocu širokog grla stavi se :
1 kilo dobro zrelih šumskih jagoda iz Like
1 komad vanilije ,
te ozgo nalije sa 1 litrom dobre rakije .
Dobro se zatvori i ostavi par dana na suncu.
Zatim se skuha 1 kilo šecera sa ½ litre vode . Kad se šecer ohladi, doda se procijedeni sok od jagoda i ostavi 2 dana da stoji, pa se opet procijedi kroz cistu krpu, napuni flaše, dobro zacepi i ostavi na suhom hladnom mjestu
LIKER OD GUSTELINA ( kostelina, košcela, koštela, lat. Celtis australis ) - po riceti moje bake Sofije Popovic ud. Ilije iz Bogatica Prominskih
Iako sam probao dosta puta rakiju i liker od koštela na raznim mjestima , meni je nekako najdraži upravo ovaj slatki liker kojem je recepturu sacinila moja baba Sofija iz Popovica u Bogaticima prominskim. Neko starije od puno djece iz kuce( sinovi :Slavko , Gojko. Ratomir - Mirko, Branko, i šest ceri: Maša, Milica, Stana,Ljuba, Ruža i Desanka) bi nabra gustelina sa stabla ispred kuce, baba bi izmjerila kolko joj treba , a ostali višak bi pojelo neko mlade djete koje nije smjelo da se vere po gustelini , obicno bi se osladio moj caca Branko ili tetka Desa koja je mlada od njega.
Ricetu sam dobio od moje pok.tetke Maše udate za Obrada Lapcica iz Smrdelja, najstarije ceri Ilije i Sofije Popovic, koja je isto ka i mater joj rodila puno djece ( sinovi : Slavko, Rajko, Milan, Mirko i Dušan i ceri : Mileva, Kosa ,Ruža, Desa ). Poslje smrti moga tetka Obrada sinovi su obnovili staru kucu i sazidali dvi nove kuce u zajednickom dvorištu. Ali sva su djeca bila raštrkana po svjetu i skupila bi se samo u ljeto zajedno, ali na kratko. ostatak godine bi tetka Maša vjetrila kuce i sobe, zerica skuvala štogodice za rucak, žuljkala kruva suvoga / to je najvolila /, najviše bi joj dodila cer Kosa iz Tomasovica i njen unuk Rajkica Tomasovic kad bi prolazio kuci kod matere i cace iz Šibenika sa ženom i djecom.Ostalo vreme, a cigo svaki dan, izlazila bi ispred kuce u varoš da cuje koju od žena šta su tamo sidale pod zidicem. Kad god bi uvatio vreme ili me put nanosio na tu bandu svratio bi do tetke da joj izmjerim tlak i donesem ljekova, pa na zericu razgovora i na bicerin likera od gustelina koji je pravila po riceti matere joj a moje babe Sofije.
Iako su kraj 80tih obilježile Vecchia i Stock, pa Vodka i Pelinkovac,( viski se istina manje pio u kaficima poradi cjene), meni se nekako posvidio taj jedinstven okus likera koga nisi moga kupiti ali si moga jednostavno napraviti. Baš kako mi je tetka Maša u papir kazivala, nacinio sam i ja svoj prvi POPOVICKI liker , od gustelina sa Lapcica koštele koju je nabra uprav Rajkica na nagovor njegove babe Maše - al se nije mora verati na drvo jer su savijene grane skoro pa padale do zemlje sa široke krošnje ispod koje je bio kameni sto. Prvu moju bocu likera popili smoveoma polako i u posebnim prilikama odmora kum Zoran Jerkovic i ja guštajuci u specificnoj aromi (“ ki najbolji viski” reka bi kum Zoran), zacinjenoj dimom menthol Dunchilla dok smo ka mladi doktori iz Bukovice (kum u Erveniku ja u Ðevrskama) ljudikali u stanu iznad devrsacke ambulante koju je sazida moj praded Ðuro - Ðuras Gnjidic, materin ded davne 1934.godine da bi mjesto Ðevrske imale stalnog doktora…
Potrebno je:
kvarat kile gustelina
kvarat kile šecera
½ litre rakije
staklena boca od litar
Priprema:
Staklenu bocu do pola napuni zrelim gustelinama ocišcenim od peteljki. Ozgo nalij jaku komovicu do prst ispod grljka od boce. Zatvori plutanim šurom bocu i meti na sunce dva mjeseca barem , prije neg procjediš rakiju u drugu bocu kroz platno preko tocira. Zatvori onim istim šurom.
RAKIJA OD KOSTELINA - po riceti Djure Dubajica
Napuni bocu od litre do pola a sa zrelim plodovima kostelina. Preko njih naspi rakiju. Ostavi na svjetlo mjesto oko 2 mjeseca. Nakon toga procjedi . Pij pomalo i uživaj!
RAKIJA OD MURTELE - kako su je pravili u kuci Dubajic
Najbolja ljekovita svojstva bez sumnje ima murtela,nana,menta (lat. Mentha piperita) koja raste na suvim mjestima. Njen vrlo izražen miris i okus potice od brojnih etericnih ulja , od kojih je glavni "mentol" koji je u vrlo malim kolicinama skriven u lišcu i laticama cvjeca. Najbolje vrijeme za žetvu je pocetkom cvjetanja. Ima pogodnosti na funkciju žuci s blagotvornim ucincima na jetru, odlican je diuretik, vermifuga, antiseptik .Sve ove karakteristike objašnjavaju zašto je ova biljka zaista cudesna i široko se koristiti u pripremi brojnih biljnih cajeva, pilula, pasta za zube, pica, pa žvakaca guma, tekucina za grgoljenje kod upale angina . Veljko
U bocun od litre nalij dobru komovicu, i unutra stavi dva tri struka murtele iz bašce iza kuce, ma jopet je dobro operi. Stavi na polusjenovito mjesto i neka stoji dva mjeseca prije neg šta ceš je piti u malim gutljajima. Dobro je popiti pred spavanje!
RAKIJA OD KOMURACA (Rakija anižeta)
sprema se ka i rakija od mutrele. Pravi se od moraca i slatkog anisa koji ima veoma prijatan miris i slatki okus, poznat po svojoj karakteristicnoj žutoj boji.
Biljka komorac ( L.Foeniculum vulgare ) smiruje grceve u želucu i pospješuje probavu te djeluje protiv nadutosti i grceva.Caj od komoraca smiruje želucane tegobe uzrokovane konzumiranjem teško probavljivih jela. Listovi i korijen koristi se za salate i variva. Narodna imena : divlji anis, anason, divlja mirodija, komorac, kopar, koromac, mirodija krupna, morac, moraca, pitomi morac, razijan, sladki aniš, sladki ja než, sladki januš, slatki kopar, slatki morac itd. Mastika (u Grckoj »uzo«) pravi se od slatkog moraca koji se u Makedoniji naziva anason. Dodaje se i malo smole mastiksa, tako da rakija dobije svojstven miris i ukus. Kad se ova rakija stavi u vodu, voda pobeli kao mleko i razvija se svojstven miris. Mastiku cene i svakodnevno troše razni narodi u toplim krajevima, osobito oko Sredozemnog mora, a najviše muslimani od Gibraltara do Indonezije. Dobro spravljena mastika je vrlo prijatan i koristan napitak pod uslovom da se umereno troši, jer ima sva blagotvorna svojstva moraca.
Upotreba i dejstvo slicni su zvjezdastom anisu(lat Pimpinella anisum ) i moracu: ekspektorans, karminativ, stomahik (spazmolitik), galaktagog i korigens mirisa i ukusa mnogih neprijatnih lekova. Stimuliše sekreciju žuci i pljuvacke. Dejstvo ulja na neuro-muskularni sistem objašnjava njegovo uspješno dejstvo protiv kašlja, gastralgije i kolika.
Miriše ugodno i svježe, a takav mu je i okus. Najbolje ga je prije uporabe usitniti, a pri zacinjanju anisom ne treba dodavati druge zacine zbog njegovog intenzivnog okusa, zbog cega se teško slaže s ostalim zacinima. Djeluje protiv nadimanja, smiruje grceve i ubrzava probavu.
Kad oš da ti rakija ima ljepu žutu boju onda se stavi komadic grane od murve ,sa ogulišanom korom, poslje izvjesnog vremena ofarba se rakija ali nema promjene mirisa niti arome.Veljko
VIŠNJEVAČA
Vocni liker višnjevaca je tradicija naših baka i dedova. U njihovim domovima, baš kao i danas kodnekog od nas, uvijek je bilo višanja u rakiji i prave domace višnjevace. To pice može biti aperitiv ili digestiv, aromatican dodatak raznim kolacima, kolacima ili kao sastojak koktela. Svemu tome dodajmo ljepu bocu i eto nam posebnog poklona za prijatelje!
Potrebno je:
30 deka višanja
30 deka šecera
½ litre rakije
+ staklena boca od litar
Staklenu bocu napunite do pola svježim višnjama. Preko njih naspite šecer i rakiju. Ostavite na svetlo mesto oko 2 meseca. Nakon toga procedite višnjevacu i dodajte još šecera po ukusu.
A sa onim višnjicama napravite neke pijane kolace.
LIKER OD VIŠANJA - kako ga cinila moja baka Danica Gnjidic
Sastojci
2 kila višanja
2 kila šecera
2 llitre domace rakije lozovace
1 štapic vanilije ( ili kesica vanilin šecera )
1-2 velike žlice ruma ili par kapi ekstrakta ruma
Priprema
Uzeti jednu veliku teglu i napuniti je opranim višnjama ocišcenim od peteljki (špice možete ostaviti). Teglu nikad ne punite skroz do vrha, nego do pola ili nešto malo više od pola. Dodati šecer i sve zaliti rakijom.
Ostaviti poklopljeno na suncu 40 dana uz povremeno protresanje.
Nakon toga procjediti kroz gazu i sipati u boce, a višnje koristiti za kolace.
LIKER OD VIŠANJA drukciji - riceta iz kuce Cvjetkovica
2 kg višanja operemo,ocistimo od peteljki,ocjede se od vode i slože u široku teglu, preliju 1 litrom komovice, zatim se tegla zatvori staklenim poklopcem ( ili poveže ovlaženim celofanom ) i ostavi da stoji 3 nedjelje.
Posle toga,višnje se ocjede od soka i sok ostavi do upotrebe. Za to vreme se skuva ½ kile šecera sa ½ litre vode.Kad šecer provri, ostavi se da još 5 -10 minuta vri, zatim se skine sa vatre da se ohladi. U ohladjenu, šecernu vodu uspe se sok od višanja, dobro se izmješa i razlije u manje boce. Boce se zacepe i ostave do upotrebe. Liker je bolji ako duže stoji.
LIKER OD VIŠANJA I TREŠANJA - riceta od Pojkine matere
Potrebno:
1 ½ kilo višanja ili trešanja
1 litra komovice,
1 litra vode
1 kila šecera,
1 štapic vanilije,
koru od cimeta,
nekoliko karanfilica ( klincica )
i malo limunove kore.
Priprema:
Ocišcene od peteljki višnje/ trešnje namoci u punoj vangli vode, pa ako ima crva isplivace vanka, ocjedi i posuši pa stavi u teglu. Svaki red pošecerite i dodajte ostale sastojke. Zalijte rakijom kojoj ste dodali 1 litru vode. Izloži suncu 6 sedmica. Gotovi liker filtrirajte kroz gazu i spremi u male boce.
LIKER OD VIŠANJA - riceta od Pojkine matere
Uzme se :
1 kilo zrelih izabranih višanja bez peteljke i doda
jedna šaka stucenih špica od višanja. Poviše višanja se nalije
1 litra dobrog crnog vina i
½ litre rakije ( ili konjaka,prim.Veljko ) , te se na to doda
1 prutic cimeta ,
5-6 klincica ( karanfilica) , pa se stavi u topli prostor 14 dana.
Poslije toga se po ukusu osladi šecerom u prahu , nalije procjedeno u boce i spremi do upotrebe u kredencu pod kljuc.
SIRUP OD ŠIPKA – nekuvani ( NAR, MORGANJ ,lat. Punica granatum)
Jesen je sezona voca koje je priroda okrunila pravom krunom. Kao da je htjela reci ispod ove krune krije se kraljevstvo bobica koje ce vas štititi kao mali cuvari dobrog raspoloženja i zdravlja. Jedite šipak što cešce, ali ako volite sok od šipka, nemojte kuvati, najbolji recepti za sve što sadrži vitamin C su oni koji ne ukljucuju termicku obradu. Veljko
Sastojci
1 kilo ocišcenih bobica šipka/nara
1 kilo šecera
Priprema
Sirup se može praviti i od šipka ljutunca. Bobice dobro ocistite od žute opne, trudite se da vam ni malo tog gorkog žutog omotaca ne upadne medu bobice jer je blago otrovno, a daje grcinu sirupu.
Kad ocistite kolicinu da masa bobica iznosi 1 kg (ili više ali tad u omjeru 1:1 povecavate i šecer) redajte u vecu posudu red bobica, pa pospite šecerom. Malo pritisnite rukama pa tako ponovite dok ne potrošite sve bobice.
Ostavite preko noci a sutra dobro promiješajte. Ostavite još nekoliko sati uz povremeno mješanje a onda smjesu sameljite ( multipraktik, blender, mlin za meso …)
Procijedite kroz gusto cjedilo i odmah punite pasterizirane boce.
U pravilu se pravi pomiješano ljutunac i sladunac ali se može praviti od samog ljutunca koji raste kod nas na svakom koraku… Meni je zakon francuzoidni naziv Pomegranate . Punica granatum- Latinski, Grenade -francuski… Francuzoidno sam reka, kao inspirirano francuskim nazivom za jabuku a ne francusko, jer je uzeta Pome a ne Punica kao pocetna rjec...Necu vam davati nikakve upute o cuvanju jer se ovaj sirup ne može sacuvati. Zašto? Zato što ga nestane za nedelju dana . Divan je kao dodatak u koktelima, može se dodati u caj, može se od njega praviti žele... A boja - rubinska… sok šipka je bogat magnezijem, fosforom, kalcijem, željezom,i bakrom. Sadrži vitamine B skupine i vitamin C, kao i karotenoid .Sok šipka odstranjuje loš kolesterol iz organizma.
Baš neku noc sam razgovara s jednom starijom ženom, ona isto tako pravi, red bobica, red šecera i ostavi par dana te koristi kao prirodni ljek za kašalj …
I jedan skorašnji citat iz medicinske literature:
Naucnici sa Sveucilišta u Los Angelesu su istraživanjem, koje je obuhvatilo 53 volontera sa erektilnim problemima, ustanovili da sok od šipka u velikom broju slucajeva može djelovati kao Viagra. Smatra se da je ovaj sok bogat antioksidansima koji povecavaju dotok krvi u penis. Takoder, šipak sadrži vecu kolicinu antioksidansa nego bilo koji drugi sok, caj ili crno vino. Istraživac dr. Christopher Forest sa Sveucilišta u Los Angelesu tvrdi: „ Sok od šipka ima izniman potencijal u svladavanju erektilne disfunkcije“ . Pored rješavanja problema sa erekcijom, šipak je vec proglašen super-vocem zbog doprinosa u smanjivanju rizika od bolesti srca, te prevenciji raka prostate. Da li cemo uskoro na našim pijacama i piljarama ugledati natpise „ Domaca Viagra “, ostaje nam da vidimo.
SIRUP OD ŠIPKA – kuvani ( engl. Grenadine syrup )
Sastojci:
2-1/4 pounds pomegranates 1 kilo ocišcenog šipka
1 pint water ½ litre vode
Sugar, see instructions Šecera kolko bude trebalo
Red food coloring, optional
Preparation: Priprema:
Separate the pomegranate seeds from the membranes and skin . Ocisti se sjemenje nara od kože i membrane. In a heavy saucepan , cover pomegranate seeds with 1 pint of water and simmer , stirring until juice sacs release their juice , about 5 minutes . U teci se prelije sjemenje nara sa ½ litre vode i , i pirjati, dok ne pustiti njihov sok, oko 5 minuta. Pour through a cheesecloth - layered sieve into a bowl , pressing the juice from the seeds . Propasiraj kroz pasiracu , pritiskajuci sjemenje, pa procjediti kroz gustu lanenu krpu. Zatim dodaj šecera kolko imaš soka.vrati na špaker da baci kljuc, pa smanji vartu i kuvaj kvarat sata. Ohladi na sobnu temperaturu. Zatim sipaj u sterilisane boce i zacepi.
LIKER OD ŠIPKA ( NARA ) engl. Grenadine liquer
sok pripremljen na gore opisani nacin pomješajte s špiritom ( ili jakom komovicom)
npr. 30% - tnim volumno, može i do 45% C2H5OH (kao votka), po ukusu i želji. I pomješan sa rakijom sok od šipka zadržava ljekovita svojstva. Posluživati na sobnoj temperaturi u malim cašicama. Prirodno izbistren. Piti umjereno!
Predvece najbolje! ha ha ha
LIKER OD ŠIPKA ( NARA )
Pripremite:
1 litru rakije,
1 kilu ocišcenih bobica šipka,
1/2 kg šecera
Šipak pomješajte sa šecerom i rakijom, pa ostavite da stoji u velikoj tegli 15 dana.
Onda ga procjedite pa razrijedite sa malo prokuvane vode prema ukusu.
DOMACI LIKER OD ŠIPURAKA (ŠIPAKA) ( lat. Cynosbati fructus )
Caj od šipurka jedan je od najcešcih cajeva, šipak je bogat izvor vitamina C, pa caj od šipka jaca imunološki sistem, potice prirodnu obranu organizma, te jaca otpornost organizma na mnoge bolesti. Osim askorbinske kiseline šipak sadrži i tanine, vocne kiseline, karotinoide, pektin.Posebno ga je korisno piti u zimskim mjesecima, kada djeluje preventivno u borbi protiv gripe, ali takoder olakšava prehladu i gripozna stanja. Veljko Sastojci
60- 70 deka plodova šipka
½ kile šecera
3 litre lozovace
Priprema
Plodove šipurka ocistimo od peteljki, operemo i posušimo. Omekšane plodove sameljemo i pomiješamo sa šecerom u vangli pa prerucimo u vecu teglu. Zatvorenu teglu ostaviti 7-10 dana na suncu te 10-ak dana u mraku uz povremeno protresanje. Liker zatim procijediti i dodamo lozovacu pa preliti u druge boce te ostaviti da odstoji mjesec dana prije upotrebe.
LIKER OD ŠIPURAKA drukciji
Sastojci
3,5 l vode
1,5 kg šecera
2 kg šipaka
Priprema
Šecer i vodu ukuvajte u gust sirup ( sirup simplex ). Šipurak ocistite. operite i posušite pa stavite u veliku teglu i prelijte sirupom. Teglu dobro zatvorite pa je držite na suncu 6 mjeseci. Nastupice alkoholno vrenje .Tada procjedite sadržaj tegle i liker sipajte u boce. Od ove mase dobicete oko 5 litara izvrsnog likera. Ostaviti liker mirovati dva mjeseca prije upotrebe.
LIKER OD ŠIPURAKA
Šipak ( ½ kile) samljeti te staviti u bocu i dodati 3 – 4 žlice šecera i nadoliti do grljka lozove ili komove rakije . Zatvorenu bocu ostaviti 7-10 dana na suncu, te 10-ak dana u mraku uz povremeno protresanje. Liker zatim procijediti kroz krpu i preliti u drugu bocu te ostaviti da odstoji mjesec dana prije upotrebe.
LIKER OD ŠIPURAKA
Sastojci :
2 kila šipuraka
1 litra domaca rakija
¾ kila cukra
2 kitice pelina
šaka stucenih smrecaka
1 litra vode
Pripremanje:
U kasnoj jeseni naberite dva kila šipuraka , ploda divlje ruže , najbolje kad ih slana malo opari. Plodove ocistite od caški i peteljki, isicjte ih usitno zajedno sa košticama i uspite u bocu široka grla. Nalijte u istu jednu litru dobre domace rakije, zavežite bocu i ostavite na suvom mjestu šest sedmica. Prve tri sedmice jedan put dnevno obavezno protresite botilju i dobro izmješajte sastojke u njoj. Kad je prošlo tih mjesec i po dana u litri vode zakuvajte tri kvarta kila cukra. Mješajte stalno i sklanjajte pjenu s vrha a kada se sirup ukuva u njega ubacite dvi kitice pelina i šaku stucenih smrecaka. Skinite sirup s vatre i pustite ga da se ohladi. Sirup skupa sa pelinon i smreckama nalijte na liker, zatvorite i ostavite još sedam dana da leži. Nakon toga, gotov liker procjedite kroz gustu gazu, ulijte u boce i dobro zacepite. Najboje je da gotov liker odstoji i zori još dva do tri mjeseca.
LIKER OD PLODA DIVLJE RUŽE ( Šipuraka )
Za pripremu likera
½ kile plodova od divljih ruža se opere i stuce te se stavi u bocu širokog grla,
doda se 3-4 klincica,
komadic kore od cimeta
i malo limunove i
narancine kore pri vrhu izrezane.
Sve se to nalije sa 1 litrom domace rakije.
Zatvori se dobro i ostavi 8 dana na suncu ili na svjetlom toplom mjestu.
Procijedi se i doda ½ kile šecera sa ¼ litre vode prokuvanog, procišcenog i ohladenog u sirupa . Iza 8-10 dana opet se procijedi kroz gustu krpu ili filter papir, napuni boce i dobro zacepi. Neka zori u tamnoj prostoriji mjesec dana.
LIKER OD RIBIZLE
Sastojci:
1 litru rakije,
1 kilu ribizle,
¾ od kile šecera,
koricu od cimeta
i nekoliko karanfilica ( klincica )
Priprema:
Ribizle trebaju biti suve i takve se stavljaju u teglu sa staklenim poklopcem. Dodajte nekoliko listica ribizle koji se prethodno protrljaju u rukama (zbog mirisa). Na to stavite cimet, klincice i šecer. Zalijte rakijom i dobro zatvorite (hermeticki) te držite tri mjeseca na suncu.
Tada bobice ribiza zgnjecite, a listice ribiza, cimet i klincice bacite.
Ostavite da stoji na suncu još mjesec dana, zatim procjedite i ostavite 2-3 dana da se istaloži, a nakon toga sipajte u boce.
LIKER OD NARANCINIH KORA
Sastojci:
1 litra rakije komovice,
85 deka šecera,
½ kile kora od narance
Priprema:
Narance dobro operite i osušite. Ogulite im koru i narežite je na komadice. U rakiji rastopite šecer, dodajte kore od narance i sve stavite u teglu. Zacepite i ostavite da stoji dva mjeseca. Bocu povremeno protresite. Liker procjedite, filtrirajte i sipajte u boce.
LIKER OD PELINA “ PELINKOVAC ” DOMACI
Pelin (Artemisia absinthium) se smatra jednom od najgorcih trava koje uopce rastu pod suncem. Medjutim, da gorcina ljeci, takodje se znalo od davnina. I to ne samo tjelesne bolesti.
Kao jak antibiotik, prirodno sanitarno higijensko sredstvo i dezinficijent ,on je u stanju da uništi mnoge bakterije pa cak i viruse . PELINKOVAC je gorki liker, proizvod aromaticnog i ljekovitog bilja suncane Dalmacije, posebno pelina . Preporucuje se kao aperitiv, a kako tradicija kaže, Pelinkovac se pije radi dobre probave i lijecenja želucanih smetnji.
Odjeca koju mogu da napadnu moljci najbolje se cuva uz pomoc pelina ili orasovog lista.
Sastav:
2 litre crnog vina
35 deka šecera
lišce od pelina
Priprema:
šecer otopiti u malo vode i zakuvati. Kada se smjesa ohladi, stavi se u teglu, doda se vino i lišce pelina te dobro zatvori celofanom. Ostaviti da stoji 8 dana i onda procijediti, pretoci se u boce, i odmah je dobar za pice.
PROŠEK
Suvo grožde se gnjeci i procijedi. Na svaku litru mošta stavi se šecera i ostavi da vrije dugo vremena. Kad prestane vrenje puni se u boce.
Prošek je, po Zakonu o vinu, desertno vino dobiveno od prosušena grožda Prošek se nekada radio iskljucivo od prosušenog grožda, koje se odabiralo u vinogradu. Peteljka bi se malo nagnjecila, kako bi se prekinuo dotok sokova, a grozd se ostavljao sušiti na panju. Ako je godina bila kišna, grožde bi se ipak ubralo i grozdove bi vješali po rastegnutim žicama na tavanima. Takav nacin sušenja grožda za prošek bio je najprirodniji. Prošek se radio samo od pojedinih sorta grožda. Od bijelog je bila maraština , s manjim zrnima, punim sladora, a od crnoga lasin .Birali su se rastresiti grozdovi kako bi ostali zdravi i nakon sušenja. Prošek u sebi imade oko 15 % alkohola i oko 10 deka sladora na litru.
Od davnina je obicaj u našim krajevima da se za oporavak i jacanje organizma uzima ujutru našte jedno užbacceno sa šecerom žumance u koje se doda pola caše prošeka, pa popije. Veljko
PRAVA TRAVARICA - LJEKOVITA
U tri-cetri litre rakije lozovace stavi se trave: kitice rute, ive , 3-4 lista lovora, kiticu kadulje, struk koromaca, kiticu mažurana, desetak bobica smrecaka, strucak ružmarina, murtele, jednu kiticu pelina, te komad cimeta, šipkicu vanilije, par klincica, tanku krišku limuna i izribati malo narancine kore. Sve staviti da se moci ( macerira ) 30 do 40 dana. Obavezno nakon 40 dana odvojiti trave i procijediti, zatim uliti u boce i ostaviti da se smiri dvadesetak dana.
SMREKOVICA - pice od smreckovice
U smrekovicu idu samo smrecka i voda . Treba dobro oprati 1,5 kg smreke , pa sat do dva se ostavi da se kiseli u vodi, onda opet dobro isprati pod mlazom hladne vode , stavi š u manju ba c vicu i nalije š oko 10 litara vode i ostaviti da ukisne desetak do petnaest dana . P iti bez icega , a more sa šecerom ili medom , ili napraviti bevandu umjesto vode.
Kolko odliješ smreckovice, tolko naliješ ciste vode nazad u bacvicu. Tako spremljeno može se koristiti mjesecima.
Plod smreke (lat. Juniperus oxycedrus , bobice- smrecke) trebaju dvije do tri godine da sazore i obicno na istom stablu imamo zrele i nezrele plodove. Zreli plod je tamno crvene boje i bere se u jesen, suši skroz ili napola te se cuva za upotrebu. Smrecke su se, kad je harala ratna glad, koristile za jelo, a sadrže i ljekovita svojstva, pa se može pripremati i caj ( jako gorak). a od njih može biti napravljeno osvježavajuce pice - smrekovica. Pije sa sama kao „likarija” ili se šnjom pravi bevanda, pa imaš dva ljeka odjemput. The Food and Drug Administration (FDA) includes Juniperus communis berry oil on its list of essential oils considered Generally Recognized As Safe ( GRAS ) as food for human consumption. U americkoj Upravi za hranu i ljekove (FDA) ukljucuju ulje bobica smreke na svoje liste etericnih ulja kao hranu za ljudsku potrošnju Juniper tar is approved for use as an analgesic, anesthetic, and antipruretic active ingredient in Over-The-Counter (OTC) anorectal drug products. za koju se smatra da je opcenito sigurno prepoznata. Smrekova bobica ima i ljekovita svojstva, kod urinarnih infekcija potice izlucivanje mokrace , pomaže kod otežane probave i kod nadimanja , ima antioksidativna svojstva , antiinflamacijska , poma ž e kao hipoglikemik kod š e c erne bolesti . Predostrožnost kod trudnica i dojilja (jer izaziva kontrakcije maternice) kao i kod djece.
Tar smreke iz suve destilacije drva odobren je za upotrebu lokalno spolja u ljecenju kožnih bolesti kao šta su psorijaza i kronicni ekcemi antiseptik , a u slucaju šuge i favusa i kao paraziticid.